- Szczegóły
Wielu seniorów woli technologię ekranu dotykowego od fizycznych przycisków. Łatwiej jest się nimi posługiwać, zwłaszcza początkującym użytkownikom. Ekrany dotykowe są też łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie trzeba ich czyścić. Jeśli jednak Twój starszy przyjaciel ma artretyzm palców, może mieć trudności z nawigacją i naciskaniem ekranu dotykowego. Z drugiej strony, klawiatura fizyczna jest również łatwiejsza do czyszczenia, zwłaszcza jeśli Twój przyjaciel ma tendencję do upuszczania przedmiotów. Jeśli Twój przyjaciel porusza się na wózku inwalidzkim, lepszym rozwiązaniem będzie telefon z klapką i ekranem dotykowym. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim często używają ekranu dotykowego do nawigacji. Mogą jednak mieć trudności z korzystaniem z fizycznej klawiatury.
3 polecane telefony dla seniorów
Jeśli kupujesz telefon dla osoby starszej, weź pod uwagę te modele.
- Telefony z funkcjami: Wielu seniorów lubi telefony z funkcjami, ponieważ są łatwe w użyciu. Do korzystania z telefonu z funkcją nie jest potrzebny plan taryfowy na transmisję danych. Możesz także wykonywać połączenia i wysyłać wiadomości tekstowe.
- Telefony z klapką: Telefony z klapką są często bardziej przystępne cenowo niż telefony z ekranem dotykowym. Mają one duże przyciski i większe ekrany, dzięki czemu są bardziej czytelne.
- Smartfony: Wielu seniorów uwielbia łatwość korzystania ze smartfonów, ale można je również znaleźć w niższej cenie. Istnieją też smartfony przyjazne seniorom, które są łatwiejsze w obsłudze. Smartfon nie wymaga planu taryfowego na transmisję danych. Możesz go używać jako krótkofalówki.
Starsi ludzie mają problemy z technologią, postęp działa szybko, a oni nie są w stanie nadążyć za nim. Jeśli jednak mamy starszą osobę, która mieszka sama, warto kupić jej telefon obsługujący najprostsze funkcje. Dzięki temu w razie sytuacji kryzysowej będzie ona mogła wezwać pomoc, lub po prostu będzie mogli się z nią skontaktować. To ważne ze względów bezpieczeństwa.
Wskazówki dotyczące wyboru najlepszego telefonu dla osoby starszej
Wielu seniorów nie wie, jak ważny jest wybór odpowiedniej sieci. Jeśli zasięg sieci jest słaby, Twój bliski może mieć trudności z wykonywaniem połączeń i wysyłaniem wiadomości tekstowych. Wiele sieci przy wykupie abonamentu proponuje telefony w pakiecie - warto sprawdzić czy mają w ofercie takie, które są przystosowane dla seniorów. Poza tym warto zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów:
- Zwróć uwagę na ich potrzeby: Jeśli Twój starszy przyjaciel ma słaby wzrok i lubi telefony typu flip, nie kupuj mu smartfona. Zamiast tego znajdź telefon z klapką z dużym ekranem i dużymi przyciskami. -
- Znajdź prosty telefon: Obecnie na rynku jest wiele skomplikowanych telefonów. Jeśli Twój przyjaciel nie jest obeznany z technologią, najlepiej będzie, jeśli kupisz mu prosty telefon.
- Kupuj osobiście: Ważne jest, aby przed zakupem obejrzeć telefon osobiście. W przeciwnym razie może się okazać, że kupisz telefon, który nie będzie łatwy w obsłudze lub nie będzie odpowiadał ich potrzebom.