Jak wybrać telefon dla starszego krewnego?Świat technologii jest przerażający dla większości osób starszych, zwłaszcza jeśli chodzi o smartfony. Biorąc pod uwagę liczbę zagrożeń w świecie wirtualnym, warto trzymać dziadków z dala od aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Biorąc jednak pod uwagę, jak bardzo ułatwione jest ich życie dzięki dzisiejszym inteligentnym urządzeniom domowym i mobilnym, jest więcej powodów, dla których seniorzy powinni zaznajomić się z erą cyfrową. W końcu dzięki temu ich życie staje się prostsze! Jeśli więc masz krewnego lub znajomego w podeszłym wieku, który potrzebuje pomocy w wyborze odpowiedniego dla siebie telefonu, przeczytaj kilka przydatnych wskazówek.

Budowa telefonu, która ułatwia korzystanie

Wielu seniorów woli czuć w dłoni mniejszy telefon. Dotyczy to również wyboru klawiatury lub ekranu dotykowego. Mniejsze wymiary fizyczne zapewniają lepszy chwyt, co jest ważne dla osób z artretyzmem dłoni.

  • Dla lepszego chwytu warto rozważyć telefon z klapką. Niektórzy seniorzy wolą używać telefonu z klapką, ponieważ łatwiej jest go trzymać i obsługiwać. Jeśli kupujesz telefon z klapką, upewnij się, że ma on dużą klawiaturę.
  • Duże przyciski są łatwiejsze w użyciu dla osób z artretyzmem palców. Telefony z klapką często mają większe i szersze ekrany, które są łatwiejsze do odczytania.

Dlatego osobom starszym łatwiej jest korzystać z telefonów z klapką, ponieważ nie muszą mrużyć oczu, aby przeczytać tekst. Jeśli Twój starszy przyjaciel ma słaby wzrok i woli telefon z klapką, upewnij się, że ma on bardzo duży ekran. Choć większość smartfonów ma duże ekrany, są one używane głównie przez młodsze pokolenie. Istnieje jednak kilka urządzeń z dużymi ekranami, ale z łatwymi do odczytania czcionkami. Jeśli chcesz, aby Twój starszy przyjaciel kupił sobie własny telefon, upewnij się, że ma on czytelny wyświetlacz. Czcionka powinna być wystarczająco duża, aby mógł on wyraźnie widzieć litery. Jeśli litery są zbyt małe, aby można je było odczytać, telefon nie jest dla niego. Wyświetlacz powinien być również widoczny w bezpośrednim świetle słonecznym. W przeciwnym razie Twój bliski może nie być w stanie korzystać z telefonu, gdy przebywa na zewnątrz.

Trwałość i niezawodność

Ponieważ seniorzy często upuszczają rzeczy na podłogę, musisz kupić telefon, który jest trwały i niezawodny. Jest to szczególnie ważne, gdy seniorzy używają telefonów z klapką. Kupując telefon z klapką, upewnij się, że ma on solidną konstrukcję, która wytrzyma kilka upadków. W przeciwnym razie może się on zepsuć już po kilku dniach. W rezultacie Twój bliski nie będzie mógł z niego korzystać. Wytrzymałe telefony mają gumowane krawędzie, które zapobiegają uszkodzeniom po upadku na podłogę. Alternatywnie możesz rozważyć zakup silikonowego etui na telefon przyjaciela. Zapewnia ono ochronę przed drobnymi uszkodzeniami. etui z gumy silikonowej są także łatwe do trzymania. Nie wyślizgują się z palców, gdy ich używasz. To ważne, zwłaszcza, że wiele starszych osób ma problem z utrzymaniem rzeczy w dłoniach.