Jak w pełni wykorzystać potencjał telefonu!W ciągu ostatniej dekady smartfony przeszły długą drogę. Od nieporęcznych urządzeń z ekranem dotykowym i słabo działającą baterią do eleganckich, smukłych i szybkich telefonów, które potrafią niemal wszystko. Jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej jesteś posiadaczem jednego z nich. A jeśli czytasz ten artykuł, możemy założyć, że to dlatego, że chcesz uzyskać jeszcze więcej ze swojego telefonu. Prawda? Jeśli jesteś nowy w świecie smartfonów lub po prostu szukasz sposobów na lepsze wykorzystanie możliwości swojego obecnego urządzenia, czytaj dalej. Oto kilka przydatnych porad i wskazówek, które sprawią, że Twój telefon będzie pracował mądrzej, a nie ciężej.

Analizuj zużycie baterii i utwórz kopię zapasową

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że Twój telefon umiera znacznie szybciej niż zwykle, powinieneś sprawdzić zużycie baterii przez aplikacje. Pozwoli Ci to zorientować się, które aplikacje zużywają najwięcej baterii:

  • W systemie Android: Przejdź do Ustawień, przejdź do zakładki Bateria, a następnie kliknij ikonę wykresu, aby wyświetlić listę aplikacji wraz z ich procentowym zużyciem baterii.
  • W przypadku iPhone'a: Przejdź do Ustawień, przejdź do opcji Bateria, a następnie kliknij kartę Użycie baterii. Jeśli widzisz aplikację, która zużywa o wiele więcej baterii, niż powinna, możesz ją zamknąć (lub nawet odinstalować).

Wymuszone zamknięcie aplikacji nie zabije jej procesu, będzie ona nadal działać w tle i zużywać baterię, dlatego warto to zrobić, jeśli aplikacja zachowuje się niewłaściwie. To może wydawać się dziwną sugestią, ale jest bardzo ważna. Tworzenie kopii zapasowych danych to świetny sposób na zabezpieczenie ważnych rzeczy na wypadek, gdyby telefon się zepsuł lub został skradziony. Większość telefonów jest standardowo wyposażona w usługę tworzenia kopii zapasowych w chmurze, ale zawsze należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o poleganie na usługach tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Jeśli usługa zostanie zamknięta lub przestanie działać, istnieje ryzyko utraty danych:

  • W przypadku systemu Android: kopię zapasową danych możesz utworzyć w usłudze Dysk Google lub w usługach innych firm, takich jak Dropbox i OneDrive.
  • W przypadku iPhone'a: Kopię zapasową danych możesz utworzyć w usłudze iCloud lub w innych usługach innych firm, takich jak Dropbox i Google Drive.

Pozbądź się lagów dzięki godnemu zaufania launcherowi

Jeśli Twoje urządzenie doświadcza poważnych opóźnień, być może przyczyną niskiej wydajności jest fakt, że na Twoim urządzeniu działa zbyt wiele aplikacji jednocześnie. Aby temu zaradzić, możesz spróbować odinstalować nieużywane aplikacje, wyłączyć niepotrzebne widżety, a nawet wykonać przywracanie ustawień fabrycznych, jeśli nic innego nie działa. Istnieją też aplikacje, które mają pomóc w lepszym zarządzaniu urządzeniem, w tym launchery. Launchery to aplikacje, które nakładają nową warstwę farby na ekran główny i menu ustawień telefonu. To świetny sposób na dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb i pomoc w rozwiązywaniu problemów z wydajnością.